Analiza trawnika

raport

JAK ZADBAĆ O DOMOWY TRAWNIK W SEZONIE JESIENNYM?

Jesienna kultywacja trawnika – oferujemy kompleksowe nawożenie murawy przy pomocy dwóch rodzajów nawozów – nawozu dolistnego oraz nawozu granulowanego, który ma przedłużone działanie ochronne. Dodatkowo, w naszej ofercie znajduje się odchwaszczanie, a także pozbycie się mchu i ochronny zabieg, mający na celu zapobieganie chorobom grzybiczym traw.

Aeracja otworowa trawnika – W naszej ofercie znajdują się zabiegi mające na celu wprowadzenie powietrza do wewnętrznej struktury trawnika. Dzięki nim zmniejszy się ilość mchu, a gleba stanie się bardziej rozbita, co ułatwi wprowadzenie do jej głębszych struktur substancji odżywczych. Ułatwi to nawodnienie murawy, a także cyrkulację powietrza w jej wewnętrznych strukturach. Dzięki aeracji częściowo odwodnią się miejsca, w których po silnych opadach nagromadziła się woda. (dowiedz się więcej)

W JAKIM CELU NAPOWIETRZA SIĘ TRAWNIK?

W ciągu roku każdy trawnik wytwarza dwa rodzaje materii organicznej, szkodliwe dla rozwoju traw, tzw. filc powierzchniowy i podpowierzchniowy. Materia ta ogranicza przepływ wody, powietrza, a także substancji mineralnych do wnętrza gleby.

Aby rozbić glebę, której struktura zagęściła się poprzez całoroczne jej użytkowanie, a także zalegający i topniejący śnieg, należy przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika.

JAKIE KORZYŚCI PŁYNĄ Z NAPOWIETRZANIA?

Najskuteczniejszą metodą, poprawiającą kondycję trawnika, jest napowietrzenie go przy pomocy aeratora spalinowego. Maszyna ta wycina min. 200 otworów na m2! Ziemia, która wydostaje się przez otwory jest usuwana, dzięki czemu niwelowany zostaje problem zagęszczenia gleby wokół nakłutego otworu. Zabieg ten rozluźnia górną partię trawnika, a także zmniejsza zagęszczenie w jej dolnych partiach ( strefie korzeni).

JAK ROZPOZNAĆ TRAWNIK, KTÓRY POTRZEBUJE AERACJI?

Nasza firma rozpoznaje trawnik, który potrzebuje napowietrzania poprzez wycięcie fragmentu murawy, a następnie zbadanie głębokości strzechy. Jeśli warstwa materii organicznej jest zbyt gruba, lub gdy obserwuje się zbyt duży współczynnik zagęszczenia gleby, zaleca się aerację.

ZALETY NAPOWIETRZANIA

  • zdrowszy trawnik,
  • ulepszona cyrkulacja powietrza pomiędzy glebą a atmosferą,
  • zwiększona chłonność gleby, zarówno wodna, jak i nawozowa,
  • zmniejszona liczba kałuż,
  • silniejsze ukorzenienie traw,
  • większe rozluźnienie w strukturze gleby,
  • zwiększona odporność traw na niedogodności klimatyczne, takie jak susze, upały,
  • poprawiona sprężystość trawnika,
  • luźniejsza warstwa materii organicznej (filcu)

Z JAKĄ CZĘSTOTLIWOŚCIĄ POWINNO SIĘ PRZEPROWADZAĆ ZABIEG AERACJI?

Nie ma ściśle określonej częstotliwości przeprowadzania napowietrzania. Nasza firma wykonuje usługę aeracji, gdy trawnik jej wymaga. Nie jest ona uzależniona od pory roku, czy ostatniego zabiegu. Wielu naszych klientów włącza na stałe zabieg aeracji w roczny program pielęgnacyjny swojego trawnika. Coroczne napowietrzanie działa wyłącznie z korzyścią dla murawy. Jeśli trawniki założone zostały na glebach bardziej wymagających lub też często użytkowanych, zaleca się zabieg aeracji dwa razy do roku. Obszary silniej narażone na eksploatację, takie jak: pola golfowe, trawniki sportowe, czy miejskie, powinny podlegać zabiegowi napowietrzania od trzech do pięciu razy w roku, w zależności od stopnia użytkowania.

KIEDY JEST OPTYMALNY CZAS NA AERACJĘ?

Napowietrzanie trawnika jest ściśle związane z gatunkami traw, jakie w nim dominują. Z reguły okres wiosenny i jesienny stanowi dobry czas na przeprowadzenie aeracji. Wiosną skupiamy się na okresie pomiędzy marcem a majem, jesienią zaś balansujemy pomiędzy sierpniem a listopadem. Napowietrzanie przeprowadzone na koniec sezonu (przed lub w trakcie nawożenia) poprawia wzrost ukorzenienia w kolejnym sezonie. Latem zabieg aeracji stosuje się, by udoskonalić przepływ wody do korzeni.

Bezpłatna Analiza Trawnika

Zamów analizę

Nie ma żadnego zobowiązania do późniejszego skorzystania
z usług Mr.GreenGrass!