Koszenie

kosiarka

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZYCINANIA TRAWY

Błędem jest twierdzenie, że przycinanie trawy bardzo krótko spowalnia jej wzrost. W rzeczywistości krótka trawa sprzyja odwiedzinom nieproszonych gości, jakimi są mech i chwasty. Koszenie „nieco wyżej” spowalnia jej wzrost i wspomaga prawidłowe odżywienie.

NA JAKĄ WYSOKOŚĆ KOSIĆ TRAWĘ?

Trawa nie powinna być krótsza niż 30 mm. Chcąc wspomóc jej prawidłowy wzrost, nie powinno obcinać się też więcej, niż 1/3 całkowitej wysokości.

ZASADA POPRAWNEGO KOSZENIA

  • W okresie kwiecień – maj oraz wrzesień – październik, kiedy temperatury powietrza są umiarkowane, prawidłowe koszenie, to wysokość trawy między 30 a 40 mm (na dwa palce).
  • W okresie czerwiec – sierpień, kiedy temperatury są bardzo wysokie, a murawa cierpi z powodu niedoboru wody, powinniśmy ścinać trawę na wysokość nie krótszą, niż 40 – 50 mm (na trzy palce).

jak poprawnie kosić trawnik

JAKIEJ KOSIARKI UŻYWAĆ?

Wybór, w dużej mierze uzależniony jest od rozmiarów trawnika. Do niewielkich ogródków znajdujących się przy domu, odpowiednia będzie kosiarka obrotowa. Pracuje ona zadowalająco nawet na nierównych powierzchniach, a jej konserwacja jest bardzo prosta. Trawniki idealnie płaskie, o bardzo delikatnym typie trawy, powinny być przycinane przy pomocy kosiarki cylindrycznej.

CZY JAKO NAWOZU MOŻNA UŻYWAĆ KOMPOSTU POWSTAŁEGO ZE ŚCINKÓW TRAWY POZOSTAŁYCH PO PROCESIE PIELĘGNACYNYM?

Tak. Odpowiednio przechowywany kompost przez okres 6 – 12 miesięcy, samoistnie pozbywa się środków chwastobójczych, a co za tym idzie nadaje się do użycia na klomby kwiatowe itp. Nasza firma nie stosuje środków chwastobójczych, których rozkład jest dłuższy niż 12 miesięcy.

JAK SAMODZIELNIE ZADBAĆ O DOBRĄ KONDYCJĘ TRAWNIKA I KOSIARKI?

1

Kosiarka powinna być napełniana paliwem na drodze lub na podwórku. Nigdy na trawniku!

2

Resztki trawy zalegające na spodzie kosiarki powinny być usuwane po każdorazowym jej użyciu. (Przed czyszczeniem i opróżnianiem maszyny należy bezwzględnie, wyłączyć ją ze źródła prądu).

3

Ostrza powinny być konserwowane i wymieniane regularnie.

4

Trawa powinna być przystrzyżona na odpowiednią wysokość, w zależności od pory roku.

5

Resztki trawy powinny być każdorazowo usuwane z trawnika. Zalegające pozostałości murawy sprzyjają tworzeniu się strzechy, a to jest idealne środowisko do rozprzestrzeniania się mchu.

6

Trawnik powinien być koszony każdorazowo w inną stronę.