Nawadnianie trawnika

nawadnianie

PODLEWANIE TRAWNIKA

Regularne podlewanie trawnika jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Pamiętając o kilku ważnych aspektach możemy doskonale poprawić kondycję naszej murawy.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PODLEWANIA

Jeżeli jest susza, nie należy deptać trawnika, ponieważ źdźbła traw są wówczas bardzo łamliwe i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Korzystnie byłoby nie kosić w tym okresie, ale jeśli trawa tego wymaga, ścinaj ją na wysokość nie mniejszą, niż 50 mm. W tym okresie strzyż swój trawnik raz w tygodniu lub rzadziej.

Z JAKĄ CZĘSTOTLIWOŚCIĄ PODLEWAĆ MURAWĘ?

Jeżeli dopiero posiałeś lub rozłożyłeś trawnik, pamiętaj o podlewaniu go dwa razy w ciągu dnia. Ułatwi to proces zakorzeniania się trawy w glebie. Kiedy proces zakorzeniania dobiegnie końca, a Twój trawnik był już przynajmniej trzykrotnie koszony, podlewaj go taką ilością wody, jakiej w danym momencie potrzebuje murawa. Czynność tę najlepiej wykonywać rano. Najczęściej podlewamy trawnik 2 razy w ciągu tygodnia. W okresie letnim, kiedy temperatura oscyluje w okolicy 30 ̊ C, należy dostarczyć trawnikowi wody 3 razy w tygodniu. Każdorazowo należy dostarczyć murawie nie mniej niż 10 mm wody. Daje to 1 m³ na 100 m².

WSKAZÓWKA

Aby ułatwić sobie sprawdzenie nawodnienia trawnika, spójrz na swój licznik wody i oblicz czy zużyłeś wystarczającą ilość opadu do podlania swojej murawy.
Jeśli trawnik wznosi się na glebie piaszczystej lub o lekkiej strukturze, każdorazowo należy dostarczyć mu minimum 15 mm wody. Jeśli Twój trawnik boryka się z problemem filcu powierzchniowego – strzechy, należy zwiększyć ilość opadów do 20 mm przy każdorazowym nawadnianiu. W takim wypadku zalecamy wykonanie zabiegów aeracji i wertykulacji, które pozwolą pozbyć się warstwy filcu.

WSKAZÓWKA

Aby sprawdzić poziom nawodnienia murawy przeprowadź tzw. „test śrubokręta”. Wbij narzędzie w ziemię, jeżeli udało Ci się wykonać to bez problemu i śrubokręt wszedł w murawę na głębokość 10 -15 cm., Twój trawnik jest dostatecznie nawodniony. Jeżeli miałeś problem z prawidłowym wykonaniem tej próby, nawodnij trawnik według wskazówek podanych w tym tekście.

CZYM NAJSKUTECZNIEJ PODLEWAĆ TRAWNIK?
METODA „Z RĘKI”

Skuteczność tej metody potwierdza się przy trawnikach o powierzchni maksymalnej 50 m². Jednak czas nawadniania trawnika przy pomocy węża ogrodowego to, mniej więcej, 15 – 20 min., a efekty nie są wystarczająco zadowalające, odradzamy ten sposób podlewania. Metoda ta jest skuteczna przy nawadnianiu nowo posianych trawników lub murawy po zabiegu Dosiewu Nasion. Zwiększa się wówczas precyzja wpłukiwania nasion w szczeliny gruntu po zabiegu aeracji lub wertykulacji.

podlewanie pielegnacja trawnika mr green grass

ZRASZACZ

W przypadku nawadniania trawnika przy pomocy zraszacza powinieneś zmierzyć ilość wody, którą wykorzystałeś już do podlania murawy. Jak to zrobić? Ustaw nieopodal zraszacza puste szklanki i nawadniaj na tyle długo, aby w naczyniach pojawiło się 10-15 mm wody. Sprawdź czas, jaki był potrzebny do wykonania tej próby i dostosuj się do tej sugestii za każdym razem, gdy będziesz nawadniał murawę. Jednorazowe podlewanie, to 10 – 15 litra/m², co oznacza 1 – 1,5 m³ na każde 100 m²/1 ar.

podlewanie trawnika zraszacz do trawnika

SYSTEM AUTOMATYCZNEGO NAWADNIANIA

W przypadku tej metody, bardzo ważne jest sprawdzenie poprawności działania systemu nawadniającego. Właściwe ustawienie Automatycznego Systemu Nawadniania wymaga informacji dotyczącej wielkości obszaru, jaki pokrywa dana sekcja. Najczęściej programuje się po 20 – 30 minut nawadniania na każdą sekcję. Niestety nie masz pewności, czy jest to wystarczający czas, aby nawodnić Twoją murawę do 10 – 15 cm. Zwróć uwagę, czy Twój system nawadniający skonfigurowany jest prawidłowo i w wystarczającej ilości nawadnia trawnik. Jeśli masz problem z samodzielnym sprawdzeniem ustawień, skontaktuj się z nami! Pomożemy!

system automatycznego nawadniania

JAKI JEST KOSZT PRAWIDŁOWEGO NAWADNIANIA?

Nasi klienci niejednokrotnie pytają nas, ile kosztuje regularne i poprawne nawadnianie i czy musi być ono bardzo drogie. Otóż prawidłowe podlewanie murawy w czasie wegetacji to koszt ok. 20 – 30 zł na 100 m², co daje rocznie ok. 100 – 150 zł. Jeśli wielkość Twojego trawnika to ok. 200 – 300 m², roczne koszty, które niesie ze sobą podlewanie nie są tak duże w porównaniu z korzyściami, jakie płyną z użytkowania zadbanego i prawidłowo odżywionego trawnika.

MR. GREEN GRASS RADZI

Regularnie korzystaj z usług naszej firmy. W porze deszczowej trawnik szybciej wróci do dobrej formy. Wieloletnie doświadczenie pokazało nam, że murawy klientów, którzy wycofywali się z usług świadczonych przez naszą firmę w porze suszy, dłużej dochodziły do poprzedniej kondycji.
Trawnik powinien być podlewany wcześnie rano, kiedy parowanie wody jest najmniejsze.
Nakłuwaj ziemię widłami, pomoże to spulchnić glebę i doprowadzi wodę w obszary, gdzie jest jej się najtrudniej dostać, czyli do korzeni. Gdy ziemia w Twoim ogrodzie jest bardzo zbita, skorzystaj z zabiegu aeracji, można go wykonać nawet podczas wysokich temperatur.
Jeśli jest to niezbędne, nasza firma zainstaluje w Twoim ogrodzie Automatyczny System Nawadniania. Ułatwia to podlewanie dużych powierzchni, których nawodnienie innymi metodami jest żmudne lub niemożliwe. Nasza firma przygotuje projekt, opracuje wycenę i wykona instalację systemu oraz zapewni serwisowanie w ramach gwarancji, jak i po jej upływie.
Zgłoś się do naszego przedstawiciela i zapytaj o zastosowanie Środka Magazynującego Wodę Wetting Agent. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można użyć preparatu do wspomagania wzrostu i ochrony trawnika.

Bezpłatna Analiza Trawnika

Zamów analizę

Nie ma żadnego zobowiązania do późniejszego skorzystania
z usług Mr.GreenGrass!