Nieproszeni goście – szkodniki i choroby

Zdawałeś sobie sprawę z tego, że z Twojego trawnika korzysta ktoś jeszcze?

KOZIUŁKA

Ten niewielki owad stanowi postać larwalną komarnicy. Choć jest niewielkich rozmiarów, potrafi zrobić naprawdę ogromne spustoszenia.
Jej rozmiar może osiągać 4 cm długości. Jest szara/brązowa i nie posiada odnóży. Jej podstawowy pokarm stanowią łodygi traw i korzenie znajdujące się tuż pod powierzchnią murawy. Kiedy koziułka osiągnie dojrzałość płciową, samica złoży jaja w okresie wczesnej jesieni. Larwy będą aktywne już od września, powodując zniszczenia w okresie zimy i wczesnej wiosny.

koziolka

JAK BARDZO KOZIUŁKI MOGĄ USZKODZIĆ MÓJ TRAWNIK?

Jeśli nie będziemy walczyć z tym nieproszonym gościem, zarówno korzenie, jak i łodygi, naszych traw zaczną obumierać, podgryzane, przez tego owada. W efekcie końcowym, nasz trawnik może zostać całkowicie zniszczony.

PO CZYM POZNAĆ, ŻE W MOIM OGRODZIE SĄ KOZIUŁKI?

Trawnik zaczną odwiedzać ptaki, które zrobią na jego powierzchni rumowiska. Dzieje się tak dlatego, że szukają one pędraków.
Jeżeli liczba tych owadów w naszym ogrodzie jest bardzo duża, może to skutkować całkowitym zniknięciem trawnika, na którego powierzchni pozostanie jedynie mech i gleba.

JAK ZAPOBIEGAĆ WIZYTOM TYCH NIEPROSZONYCH GOŚCI?

Nasza firma, kierując się latami praktyki, wie, że szkody wyrządzone przez tego owada nie są jednorodne, a ich siła i przebieg są trudne do przewidzenia. Aby skutecznie pozbyć się koziułki z ogrodu należy zastosować środek owadobójczy. Mr. Green Grass świadczy taką usługę. Należy omówić z naszym pracownikiem wszystkie środki ostrożności, jakich trzeba będzie przestrzegać po przeprowadzeniu tego zabiegu.

CZY MÓJ DAWNY TRAWNIK JEST DO ODZYSKANIA?

Jeśli szkody wyrządzone przez tego owada są niewielkie, można przywrócić dawny blask trawnika poprzez odżywienie go. Jeśli zaś spustoszenia są bardzo duże, konieczne będzie posianie nowej trawy na jego powierzchni.
Jeżeli masz podejrzenia, że w Twoim trawniku zagnieździła się komarnica, zadzwoń do nas! Skutecznie wyprosimy ją z Twojego ogrodu!

MECH
Z JAKIEGO POWODU MÓJ TRAWNIK BORYKA SIĘ Z PROBLEMEM MCHU?

Idealnym klimatem do rozwoju i rozprzestrzeniania się mchu są miejsca wilgotne i zacienione. Są trawniki, które bardziej narażone zostają na obecność tego nieproszonego gościa. Murawy, które wznoszą się na glebie o profilu gliniastym lub posiadają wysoką warstwę strzechy powierzchniowej – filcu, są idealnymi kandydatami do przyjęcia mchu. Pamiętajmy także o tym, aby nie kosić trawnika zbyt krótko! Mech bardzo lubi taki mikroklimat i z pewnością z chęcią rozgości się w takim ogrodzie!

mech

CZY GRABIĄC, POZBĘDĘ SIĘ MCHU?

Grabiąc pozbędziesz się jedynie obumarłego mchu. Nie przyniesie to wymiernych efektów Twojej murawie, a na pewno nie usunie przyczyn powstawania tego problemu. Wertykulacja (skaryfikacja) to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się zarówno skutków, jak i przyczyn powstawania mchu. Dzięki temu działaniu usunięta zostanie warstwa strzechy powierzchniowej – główna przyczyna obecności mchu w Twoim ogrodzie.

JAK FIRMA MR. GREEN GRASS POZBĘDZIE SIĘ MCHU Z MOJEGO OGRODU?

Przeprowadzając zabieg napowietrzania i wertykulacji nasza firma skutecznie pozbędzie się mchu z Twojego trawnika, zmniejszając tym samym warstwę strzechy powierzchniowej.

CZY MOŻLIWE, ABY POZBYĆ SIĘ MCHU RAZ NA ZAWSZE?

Stwarzając jak najkorzystniejsze warunki, można zredukować, a nawet doprowadzić do całkowitego zaniku powrotów mchu w Twoim ogrodzie. Jeśli jednak Twój trawnik jest w miejscu zacienionym, prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się na nim mchu jest bardzo duże.

CZERWONA NITKOWATOŚĆ

Jest to bardzo często atakująca trawniki choroba grzybowa. Pojawia się niemalże na całym terytorium Europy. Jedną z pierwszych, zauważalnych oznak bytności tego pasożyta na naszej murawie są połacie gnijącej trawy w kolorze brązowym. Kiedy obejrzymy z bliska to zjawisko, zaobserwujemy czerwone igiełki, które wystają spod źdźbeł traw. Jeśli inwazja grzyba jest bardzo silna, można zauważyć niewielkie cząstki różowej grzybni, które podobne są nieco do bawełny.

czerwona_nitkowatosc

SKĄD NA MOIM TRAWNIKU TEN PASOŻYT?
Wysoki poziom wilgoci lub słaba żyzność gleby to doskonały mikroklimat dla pojawienia się tego pasożyta. Bardzo często atakuje trawniki latem, kiedy to poziom wilgoci jest najwyższy. Jeżeli zauważymy jej obecność w porze łagodnej jesieni, może ona niszczyć nasz trawnik przez cały okres zimy.

CZY TA CHOROBA MOŻE PRZENOSIĆ SIĘ MIĘDZY TRAWNIKAMI?

Czerwona nitkowatość raczej nie przenosi się między trawnikami. Zachowując jednak bezpieczeństwo, warto wyczyścić ostrza kosiarki, aby pozbyć się z nich ewentualnych grzybów.

JAK MR. GREEN GRASS USUWA CZERWONĄ NITKOWATOŚĆ?

Słaba żyzność gleby, to jedna z przyczyn pojawiania się tego pasożyta. Nasza firma zaleca wykonanie zabiegu regularnego użyźniania. Jeżeli problem będzie się powtarzał z powodu dużej wilgotności podłoża, Mr. Green Grass sugeruje użycie środka grzybobójczego w okresie 2 – 3 tygodni po zastosowaniu odżywienia i odchwaszczenia trawnika.

CO STANIE SIĘ PO UŻYCIU ŚRODKA GRZYBOBÓJCZEGO?

Murawa powinna uporać się z grzybicą mniej więcej w okresie 2 – 3 tygodni po zastosowaniu środka. Jeżeli warunki atmosferyczne są niesprzyjające i w powietrzu utrzymuje się duży stopień wilgotności, pasożyt może powrócić. Nawroty choroby mogą być także spowodowane ścinaniem trawy przy pomocy kosiarki o tępych ostrzach.

WIEDZIAŁŚ, ŻE……?

Polskie trawniki borykają się jeszcze z wieloma innymi chorobami i zaburzeniami grzybicznymi. Do najczęściej spotykanych należą: chlorotyczna plamistość liści, fusarium, pasy ciemniejszej trawy, pleśń śniegowa, rdza, śluzowiec, itp.

Bezpłatna Analiza Trawnika

Zamów analizę

Nie ma żadnego zobowiązania do późniejszego skorzystania
z usług Mr.GreenGrass!