Renowacja boisk z nawierzchni syntetycznej

1

RENOWACJA BOISK Z NAWIERZCHNI SYNTETYCZNEJ

Boiska wykonane z nawierzchni syntetycznej stanowią obecnie ogromną konkurencję dla obiektów sportowych z trawą naturalną. Dzięki zaawansowanej technologii, jakość ich realizacji zadowoli nawet najbardziej wybrednych piłkarzy.
Boiska wykonane z nawierzchni syntetycznej przewyższają swą jakością i bezpieczeństwem, te z trawą naturalną. Zaawansowana technologia pozwoliła wykonać trawy o bardzo wysokiej jakości. Koszty utrzymania takiego boiska są znacznie niższe od kosztów potrzebnych do utrzymania boiska naturalnego. Dzięki rządowemu programowi „Moje Boisko – Orlik 2012”, piłkarze z naszego kraju mogli spróbować swoich sił na najwyższej jakości boiskach syntetycznych. Warto jednak zaznaczyć, że pielęgnacja boiska z trawą sztuczną jest tak samo ważna, jak pielęgnacja boiska naturalnego. Obiekt sportowy z murawą syntetyczną pielęgnowany w sposób nieodpowiedni lub w ogóle nie poddawany zabiegom pielęgnacyjnym z czasem ulegnie zniszczeniu.

CO WPŁYWA NEGATYWNIE NA STAN BOISKA SYNTETYCZNEGO?

Materiał organiczny, który dostaje się na płytę boiska wpływa negatywnie na jego nawierzchnię. Zalegające liście, trawa i fragmenty ziemi zostają wgniecione podczas rozgrywek w nawierzchnię syntetyczną i mieszają się z materiałem wypełniającym nawierzchnię boiska. Efektem tego jest powstawanie alg, które sprawiają, że boisko staje się śliskie. We wnętrzu sztucznej murawy powstaje materia organiczna, w której rosną mech, chwasty i trawa. Aby uniknąć takiej sytuacji i zadbać o boisko w sposób odpowiedni, należy, szczególnie w sezonie jesiennym, usuwać opadłe liście i szczątki materii organicznej, a także szczotkować nawierzchnię obiektu sportowego.

CZY BOISKO SYNTETYCZNE MOŻE BYĆ ZACHWASZCZONE?

Chwasty powstają wszędzie tam, gdzie stworzony jest dogodny mikroklimat do ich wzrostu. Zalegające na powierzchni boiska fragmenty materii organicznej, takie jak liście, szyszki, czy trawa, stwarzają dogodny grunt do rozwoju chwastów. Firma Mr. Green Grass – Sport zaleca, aby na bieżąco usuwać z nawierzchni zbędne elementy i konserwować ją w odpowiedni sposób.

JAK DBAĆ I ZABEZPIECZAĆ BOISKO Z TRAWY SYNTETYCZNEJ?

Konserwacja boiska pomoże utrzymać obiekt sportowy w doskonałej kondycji. Zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać specjalnymi maszynami, a sam proces konserwacji powinien odbywać się w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Dzięki systematycznej pielęgnacji, boisko sportowe o nawierzchni syntetycznej na długo pozostaje piękne, a jakość gry jest na najwyższym poziomie.

JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z BOISKA?

Boisko z trawy syntetycznej może być użytkowane przez większą część roku. Bardzo ważne jest, aby utrzymać na płycie czystość i na bieżąco pozbywać się niedopałków papierosów, fragmentów szkła, metalu, czy gumy do żucia. Aby nawierzchnia boiska pozostała nienaruszona przez długi czas, wskazane jest, aby uprawiać sport w odpowiednim obuwiu. Buty z płaską podeszwą niszczą boisko. Zdecydowanie lepsze do tego typu nawierzchni są buty piłkarskie, tzw. korki.
Warto umieścić przed wejściem na boisko tablicę, która będzie informowała jak utrzymać obiekt w czystości, oraz będzie zawierała regulamin korzystania z nawierzchni.

5

ULEWY

Płyta boiska syntetycznego ma doskonałą przepuszczalność podłoża, dzięki temu woda szybko znika i nawierzchnia może być w krótkim czasie znów użytkowana. Jeżeli deszcze są bardzo intensywne, płyta może nasiąknąć tak bardzo, że na powierzchni pojawią się kałuże. Jest to sytuacja, w której płyta staje się niestabilna i może zdarzyć się, że gumowy granulat zacznie się przemieszczać. W takim wypadku należy opóźnić lub wstrzymać rozgrywki na kilka minut. W tym czasie woda zniknie z powierzchni boiska i będzie można kontynuować grę.

SUSZA

Susza nie stanowi zagrożenia dla murawy syntetycznej. Podczas wysokich temperatur płyta może nagrzać się tak bardzo, że zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Nie ma to jednak wpływu na korzystanie z boiska.

WIATR

Wiatr nie ma wpływu na korzystanie z obiektu sportowego. Mata boiska wypełniona jest ok. 30 kg. piasku i 14 kg. gumowego granulatu na m². Całościowo na boisku jest ok. 225 ton piasku i 93 tony substancji gumowej. Materiał wypełniający znajduje się pomiędzy włóknami maty, dlatego też nie zostanie on usunięty przez wiatr.

OPADY ŚNIEGU

Śnieg także nie stanowi przeszkody w przeprowadzaniu treningów na płycie boiska. Rozgrywanie meczy staje się utrudnione, ze względu na linie boiska, które stają się wówczas niewidoczne. Śniegu można się pozbyć używając pługu, zaopatrzonego w listwę wykonaną z tworzywa sztucznego. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby granulat znajdujący się w nawierzchni syntetycznej nie przemieścił się.

KIEDY NIE KORZYSTAĆ Z NAWIERZCHNI BOSIKA?

Przeciwwskazaniem do korzystania z nawierzchni boiska są temperatury sięgające -10̊ C. Podczas odwilży i intensywnych opadów deszczu powinno się uniemożliwić wstęp na teren boiska.

Bezpłatna Analiza Trawnika

Zamów analizę

Nie ma żadnego zobowiązania do późniejszego skorzystania
z usług Mr.GreenGrass!