Top – dressing (piaskowanie)

BORYKASZ SIĘ Z PROBLEMEM DROBNYCH NIERÓWNOŚCI I ZAGŁĘBIEŃ W SWOIM TRAWNIKU? MARZYSZ O TYM, ABY TWOJA MURAWA POSIADAŁA DOBRY SYSTEM KORZENIOWY I BYŁA WYJĄTKOWO GĘSTA? TOP – DRESSING TO ZABIEG DLA CIEBIE!
NA CZYM POLEGA ZABIEG PIASKOWANIA TRAWNIKA I DLACZEGO WARTO GO WYKONYWAĆ?

Zabieg ten polega na posypywaniu murawy niewielką ilością (3-5 mm.) piasku mieszanego z pożywką torfową i innymi dodatkami. Różnorodność materiału, którym wykonuje się ten zabieg jest uzależniona od rodzaju gleby. Piaskowanie ma na celu polepszenie właściwości fizycznych i chemicznych podłoża, na którym wznosi się trawnik.

Jeżeli podłoże jest piaszczyste, woda nie jest magazynowana w odpowiedni sposób. Dzięki zabiegowi piaskowania polepszy się magazynowanie wody w glebie, a zatem trawnik stanie się bardziej odporny na przesuszenia.

Jeżeli podłoże jest gliniaste, gleba jest zbita. Piaskowanie rozluźni glebę, a tym samym poprawi się jej drenaż, co umożliwi korzeniom prawidłowy rozrost.
Drobne nierówności trawnika (do 15 mm) zostaną uzupełnione. Piaskowanie pomaga w walce z zachwaszczeniem i mchem, poprzez stymulowanie murawy do wypuszczania nowych źdźbeł traw, co w rezultacie prowadzi także do zagęszczenia.

Zabieg Top – Dressingu powinno przeprowadzać się raz do roku. Jest to rutynowa procedura mająca na celu pielęgnację trawnika, przeprowadzana przez naszych wykwalifikowanych pracowników. Chcesz mieć trawnik najwyższej jakości i zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu? Podaj go zabiegowi piaskowania!

piaskowanie trawnika boiska(1)

CZEGO UŻYWA SIĘ DO PIASKOWANIA?

Mr. Green Grass do przeprowadzenia zabiegu Top – Dressingu używa mieszaniny trzech podstawowych, sproszkowanych podłoży: torfu, piasku i gliny oraz dodatków (kreda lub kompost). Porcjowanie ściśle uzależnione jest od rodzaju podłoża, na którym wznosi się trawnik. Mieszanki przygotowujemy indywidualnie, dostosowując je do potrzeb klientów. Podłoża, których używamy są sprawdzone, oczyszczone z chwastów i zanieczyszczeń. Do gleb o profilu piaszczystym proponujemy zastosowanie mieszanki bogatej w podłoże torfowe i glinę, zaś do gleb o profilu gliniastym proponujemy odpowiednio granulowaną mieszankę piaszczystą.

piaskowanie3

JAK WYKONUJE SIĘ TOP – DRESSING?

Nasza firma wykonuje zabieg piaskowania przy użyciu wyspecjalizowanej maszyny. Urządzenie to równomiernie rozprowadza piasek na grubość 5 mm. Efekt ten nie byłby osiągalny przy użyciu zwykłych grabek, taczki i łopaty. Dla osiągnięcia wysokich efektów top – dressing wykonuje się po wertykulacji i napowietrzaniu.

Dzięki temu, mieszanka piasku może w pełni dotrzeć do wnętrza gleby. Aby produkt, zastosowana podczas piaskowania, równomiernie został wprowadzony w strukturę trawnika, wykonujemy zabieg włókowania, tuż po top – dressingu. Dawkę piasku dopasowujemy indywidualnie do każdego trawnika. Stosujemy od 3 do 5 kg mieszanki na 1m², daje to nawet 500 kg na 100 m²/1 ar. Mieszankę do piaskowania dostarcza na paletach wyspecjalizowane auto z windą, lub w poszczególnych przypadkach, wywrotka.

Piaskowanie

KIEDY WYKONAĆ TOP – DRESSING?

Piaskowanie można wykonać bez względu na porę roku. Murawy wznoszące się na glebach słabych, powinno się piaskować raz do roku produktem bogatym w podłoże torfowe, aby jakość gleby poprawiła się. Trawniki wznoszące się na glebach bogatych w substancje odżywcze nie potrzebują corocznego piaskowania. Jeśli jednak chcesz osiągnąć doskonałe rezultaty, możesz piaskować trawnik raz do roku. Najlepiej w sezonie jesiennym, kiedy zdolność traw do krzewienia jest najwyższa.

Bezpłatna Analiza Trawnika

Zamów analizę

Nie ma żadnego zobowiązania do późniejszego skorzystania
z usług Mr.GreenGrass!