Zabieg wertykulacji (skaryfikacji)

Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się z Twojego trawnika strzechy powierzchniowej i mchu. Teraz już nie będziesz zmuszony do grabienia trawnika! Trawy w Twoim ogrodzie zostaną bardziej ukorzenione.

NA CZYM POLEGA ZABIEG WERTYKULACJI?

Usługa ta wykonywana jest specjalnie przeznaczoną do tego maszyną (wertykulatorem). Podczas tego zabiegu usuwane są z murawy zalegające warstwy filcu (martwe części trawy), gałęzie, kamienie i inne niepożądane elementy. Wertykulator działa na najniższe (powierzchniowe) części murawy.

KIEDY WYKONAĆ WERTYKULACJĘ?

Nasza firma jest w stanie sprawdzić poziom zgąbczenia trawnika oraz wysokość warstwy filcu. Jeśli poziom filcu jest zbyt wysoki nasz wykwalifikowany pracownik może zalecić zabieg wertykulacji. Usługę tę powinno się wykonywać raz do roku.

CZY DZIĘKI WERTYKULACJI POZBĘDĘ SIĘ MCHU?

Wertykulacja w dużej mierze ogranicza ilość mchu na trawniku. Dzieje się tak, ponieważ zabieg ten usuwa warstwę filcu powierzchniowego, a co za tym idzie ogranicza rozprzestrzenianie się mchu. Dzięki wertykulacji murawa odzyskuje doskonałą kondycję. W przypadku zaniedbania tej usługi pozwalamy na szybki wzrost warstwy filcu, a tym samym narażamy nasz trawnik na choroby i zabrudzenia. Wertykulacja usunie przyczyny powstawania mchu oraz znaczną jego część. Nie pozbędziemy się go w stu procentach stosując ten zabieg. Do całkowitego pozbycia się mchu Mr. Green Grass proponuje odrębną, pielęgnacyjną usługę.

wertykulacja

GRABIENIE MURAWY I WERTYKULACJA, JAKIE SĄ RÓŻNICE?

Grabienie murawy przy pomocy grabi lub też specjalistycznych, dostępnych na rynku maszyn, jest jedynie zabiegiem powierzchownym, dzięki któremu usuniemy mech, uschnięte części roślin itp. Nie pozbędziemy się natomiast przyczyn ich powstawania. Wertykulacj jest zabiegiem dogłębnym, kompleksowym, który likwiduje przyczyny, a nie tylko skutki złej kondycji trawnika.

OPTYMALNY CZAS NA WERTYKULACJĘ

Usługa ta uzależniona jest także od pory roku. Odradza się przeprowadzenie tego zabiegu zimą, jak i w porze suszy. Delikatny zabieg wertykulacji można wykonać w porze letniej, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające. Zdarza się, że niektóre murawy, aby odzyskać pełnię sił witalnych, potrzebują wertykulacji dwa razy w ciągu roku. Dzieję się tak najczęściej na trawnikach delikatnych, z dużą ilością kostrzewy. Nasza firma, kierując się wieloletnim doświadczeniem, przeprowadza wertykulację w okresie umiarkowanych temperatur, aby zapewnić murawie optymalny wzrost.

WIOSNA JESIEŃ
To najlepszy czas na szybką regenerację trawnika. Mr. Green Grass poleca, aby wertykulację robić właśnie o tej porze roku. Wówczas wzrost murawy jest najszybszy. To także dopuszczalny termin na przeprowadzenie wertykulacji. Murawa w dalszym ciągu rośnie szybko, a trawnik zdąży odzyskać dobrą kondycję jeszcze przed nadejściem mrozów.

KIEDY WERTYKULACJA JEST ZBĘDNA?

Gdy trawnik w Twoim ogrodzie nie boryka się z problemem mchu, czy filcu oraz gdy zabieg wertykulacji był przeprowadzony w ciągu roku, murawa nie wymaga tej usługi. Nasz pracownik, podczas darmowej analizy stanu trawnika udzieli niezbędnych informacji na ten temat, pomoże wybrać optymalny czas na wykonanie wertykulacji, uwzględniając porę roku, rodzaj trawy w Twoim ogrodzie i aktualne warunki atmosferyczne.

W JAKI SPOSÓB ODBYWA SIĘ ZABIEG WERTYKULACJI?

Do uzyskania jak najlepszych efektów nasza firma, podczas tego zabiegu używa wyspecjalizowanej maszyny (wertykulatora). Pojazd porusza się po całym trawniku, docierając bardzo blisko jego krawędzi. Warstwa strzechy usuwana jest bardzo precyzyjnie (mechanicznie lub ręcznie) i pakowana. Na życzenie klienta może być pozostawiona w ogrodzie lub usunięta. Mr. Green Grass proponuje połączyć tę usługę z zabiegami Dosiewania Nasion i Top Dresingu, które także służą pielęgnacji trawnika. Musimy jednak pamiętać, że aby skorzystać z tych dodatkowych opcji, na początku należy wykonać zabieg wertykulacji.

wertykulator wertykulacja trawnika

MASZYNY DO SKARYFIKACJI TRAWNIKÓW

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, jakie maszyny najskuteczniej poprawią kondycje trawnika w Twoim ogrodzie. Wyposażeni jesteśmy w wertykulatory o nożach obrotowych osadzonych bębnie. Ostrza obracają się z dużą prędkością, wyciągając warstwę filcu z murawy. Dzięki temu, ich skuteczność jest zdecydowanie większa. Noże dobieramy specjalnie do rodzaju trawnika. Wybór uzależniony jest także od pory roku, rodzaju gleby i potrzeb trawnika. Amatorski skaryfikator nie osiągnie takich efektów, głównie z tego powodu, iż posiada jeden rodzaj nieruchomych ostrzy. Nie należy się także sugerować tym, że takie same efekty osiągniemy poprzez grabienie tradycyjne, czy używanie grabi elektrycznych z maleńkimi drucikami. Wszystkie te urządzenia działają jedynie powierzchniowo.

Po przeprowadzeniu skaryfikacji musimy pamiętać o tym, aby murawa była wilgotna przez kolejnych kilka dni. Dla lepszej regeneracji, Mr. Green Grass proponuje przeprowadzić po wertykulacji, nawożenie.

Bezpłatna Analiza Trawnika

Zamów analizę

Nie ma żadnego zobowiązania do późniejszego skorzystania
z usług Mr.GreenGrass!