Zabiegi pielęgnacyjne kosiarki

koszenie

Należy przestrzegać planów godzinowych i sezonowych konserwacji kosiarki, aby jej wydajność była jak największa. Koszenie w trudnych warunkach wymaga częstszych zabiegów konserwatorskich, niże te podane poniżej.

PLAN PIELĘGNACJI KOSIARKI SPALINOWEJ

  Zanim uruchomisz silnik,

 • Sprawdź, jaki jest poziom paliwa, gdy jest taka konieczność, uzupełnij go do maksimum.

  Po 8 godzinach koszenia,

 • Wymień paliwo.

  Po 8 godzinach koszenia lub każdego dnia,

 • Sprawdź, jaki jest poziom paliwa,
 • Pamiętaj o konserwacji dookoła tłumika, sprężyn i cięgien

  Po upływie 25 godzin koszenia lub każdego sezonu,

 • Pamiętaj o wymianie oleju,
 • Nie zapominaj o czyszczeniu filtra wstępnego powietrza
 • Pamiętaj o naostrzeniu i wyważeniu noża tnącego

  Po upływie 50 godzin koszenia lub każdego sezonu,

 • Pamiętaj o wymianie oleju,
 • Pamiętaj o sprawdzeniu i wyczyszczeniu chwytacza iskier, jeśli jest w niego wyposażony Twój sprzęt.

  Po upływie 100 godzin koszenia lub każdego sezonu,

 • Pamiętaj oczyszczeniu kartonowego filtra powietrza,
 • Pamiętaj o konserwacji systemu chłodzącego silnik.

  Każdego sezonu:

 • Wymień świece,
 • Wymień filtr paliwowy,
 • Sprawdzaj luz w zaworze,
 • Pamiętaj o częstszym czyszczeniu maszyny, gdy warunki jej pracy są trudne (koszenie w duży zakurzeniu, długotrwałe ścinanie długiej, suchej trawy itp.)

PRZECHOWYWANIE

Maszyny spalinowe, które nie były używane dłużej niż 30 dni, powinny być oczyszczone z paliwa przed kolejnym użytkowaniem lub zabezpieczone w odpowiedni sposób. Uchroni to zarówno gaźnik, jak i system paliwowy przez zażywiczeniem.

WAŻNE!!!!

Jeżeli Twoja kosiarka pracuje na silniku benzynowym, zawierającym alkohol, np. gazohol lub jeżeli nie stosujesz żadnych dodatków do paliwa, spuść paliwo ze zbiornika, a następnie uruchom ponownie silnik i pozostaw włączony, dopóki sam nie zakończy pracy, z powodu braku paliwa.

ZIMA

W naszej ofercie znajduje się posezonowy serwis koszących maszyn spalinowych. Mr. Green Grass wymieni olej, świece, filtr powietrza oraz naostrzy i wyważy nóż tnący. Zabezpieczymy i w odpowiedni sposób zakonserwujemy układ paliwowy. Nasz wykwalifikowany pracownik zabierze Twoją maszynę do autoryzowanego serwisu i w przeciągu 2 dni z powrotem dostarczy do Twojego domu, gotową na nowy sezon. Całość usługi dostępna jest w bardzo korzystnej cenie!

PIELĘGNACJA MASZYN KOSZĄCYCH

Zarówno kosiarka spalinowa, jak i elektryczna wymaga przeglądów serwisowych. Najlepszym momentem na przeprowadzenie takowego jest koniec sezonu.

PROGRAM PIELĘGNACYJNY

Dzięki przeglądowi, mamy pewność, że nasze urządzenie po okresie zimy, będzie sprawne i wraz z nowym sezonem gotowe do pracy. Podczas przeglądu należy zastosować się do zaleceń producenta, które są ściśle określone w instrukcji obsługi urządzenia.
Aby przegląd kosiarki przeprowadzony był w sposób rzetelny, powinna go wykonać osoba wykwalifikowana. Mr. Green Grass dba o właściwe przeszkolenie swoich pracowników i możesz mieć pewność, że nasi fachowcy, wyposażeni w odpowiedni sprzęt nie zawiodą Cię!

KONSERWACJA ŚWIECY ZAPŁONOWEJ

Świeca zapłonowa ma za zadanie wytworzyć iskrę elektryczną, która spowoduje zapłon mieszanki paliwowo – powietrznej. Błędne działanie świecy może spowodować trudności w uruchomieniu kosiarki, zaburzenia pracy, a nawet uszkodzenia silnika.
Aby zapewnić właściwą pracę kosiarki, należy wymienić świecę zapłonową raz do roku. Najlepiej czynność tę wykonać przed rozpoczęciem kolejnego sezonu, kiedy to zalecane jest przeprowadzenie całościowej konserwacji maszyny.

JAK CZYŚCIĆ FILTR POWIETRZA?

Nasz firma czyści filtr używając sprężonego powietrza.
Warto pamiętać o corocznym czyszczeniu tego elementu silnika, ponieważ brudny, zakurzony, czy zamoczony filtr jest przyczyną zwiększonego pobierania paliwa przez maszynę, a w skrajnych przypadkach może on także zaburzyć pracę silnika na tyle, że kosiarka zostanie unieruchomiona.

PIELĘGNACJA UKŁADU PALIWOWEGO

Maszyny spalinowe, które nie były używane dłużej niż 30 dni, powinny być oczyszczone z paliwa przed kolejnym użytkowaniem lub zabezpieczone w odpowiedni sposób. Uchroni to zarówno gaźnik, jak i system paliwowy przez zażywiczeniem.
Po opróżnieniu baku z paliwa, nasz wykwalifikowany pracownik przejrzy układ paliwowy i zakonserwuje go w taki sposób, aby maszyna była w pełni gotowa do rozpoczęcia nowego sezonu.

ZAOSTRZANIE I WYWAŻANIE NOŻA ŚCINAJĄCEGO

Koszenie trawnika tępym ostrzem sprawia, że trawa jest poszarpana, co jest bezpośrednią przyczyną utraty wody, a także sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Nóż, który jest nienaostrzony może trwale usunąć trawę z ziemi. Po skoszeniu trawnika źle zakonserwowanym ostrzem nasza murawa będzie wyglądała na sfilcowaną, a ogród straci blask.

Noże, które są niewyważone wpływają niekorzystnie na pracę silnika. Powodują także drgania całego urządzenia, co przekłada się na komfort naszej pracy.

WYMIANA OLEJU SILNIKOWEGO

Olej silnikowy chroni silnik przed zużywaniem mechanicznym, które jest związane z występującym zjawiskiem tarcia. Tarcie powoduje, że pojawia się ciepło, a to przyczynia się bezpośrednio do dużego zużywania się części metalowych, a w konsekwencji zaburza pracę całego silnika.
Działanie maszyny i spalanie powodują, że olej z czasem traci swoje pierwotne właściwości. W sposób niewystarczający smaruje i chłodzi elementy silnika.

  Przyczyny utraty przez olej pierwotnych właściwości:

 • Zanieczyszczenia, które gromadzą się we wnętrzu silnika,
 • Dodatki uszlachetniające i ich właściwości z czasem zanikają.

Olej silnikowy powinno się wymieniać nim dodatki uszlachetniające stracą swoje pierwotne funkcje oraz nim poziom zanieczyszczeń wewnątrz silnika spowoduje jego trwałe uszkodzenie.

PIELĘGNACJA OBUDOWY

Po skończonej pracy należy wyczyścić urządzenie z pozostałości ziemi i trawy. Maszynę od spodu, po wyczyszczeniu, należy zabezpieczyć przed rdzewieniem. Kable gazu oraz te, które uruchamiają silnik, powinny być wyczyszczone i zabezpieczone. Dzięki temu ich praca będzie cicha i spokojna.

Bezpłatna Analiza Trawnika

Zamów analizę

Nie ma żadnego zobowiązania do późniejszego skorzystania
z usług Mr.GreenGrass!