Zabiegi pielęgnacyjne

Dbanie w sposób profesjonalny o nawierzchnię boiska to szereg zabiegów przeprowadzanych przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Wyspecjalizowany sprzęt, wiedza naszych ekspertów, najlepszej jakości materiały i odpowiedni termin wykonania zabiegów to klucz do zwycięstwa!

PODLEWANIE

Wartość regularnego podlewania najlepiej docenia się w porze suszy, kiedy to murawa jest w bardzo złej kondycji i doprowadzenie jej do stanu sprzed tego okresu jest bardzo trudne. Aby uniknąć tego problemu należy zapewnić murawie stały poziom wilgotności. Zapotrzebowanie dobowe trawnika na wodę to ok. 4 l/m², zaś w okresie letnim i wiosennym, nawet 7,5 – 15 l/m². Trzeba pamiętać, że prawidłowo nawodniony grunt, powinien być wilgotny do głębokości min. 10-15 cm. Dzięki temu zwiększa się odporność murawy na suszę, a system korzeniowy usytuowany jest w głębszych partiach, co sprzyja jego rozrastaniu się.

Wózek deszczujący to nowość w naszej ofercie! Ten samojezdny pojazd idealnie sprawdza się w nawadnianiu dużych powierzchni. Stanowi niejako konkurencję dla automatycznego systemu nawadniania. Koszt zakupu wózka jest nieporównywalnie niższy od kosztu zainstalowania systemu automatycznego.

podlewanie

KOSZENIE

Aby utrzymać boisko piłkarskie w dobrej kondycji, należy pamiętać o regularnym koszeniu. Bardzo istotna jest wysokość trawy. Murawę należy kosić na wysokość 3 – 3,5 cm, zaś w okresie suszy i zimą na 4 cm. Należy pamiętać, o tym, żeby kosić tak, by nie zawiązały się kłosy.

ZABIEG WAŁOWANIA

Zabieg ten należy wykonywać na początku wiosny, kiedy boisko obeschnie w sposób dostateczny. Wałowanie polega na dociśnięciu darni do nośnej warstwy. Należy pamiętać, aby nie wykonywać tego zabiegu zbyt często. Może to doprowadzić do dużego zbicia warstwy korzeniowej, a to utrudnia dostęp wody, substancji mineralnych i powietrza do wnętrza gleby.

wertykulacja (1)

ZABIEG WERTYKULACJI

Zabieg wertykulacji to pionowe nacięcie darni. Ma on na celu usunięcie części strefy powierzchniowej, co w rezultacie zwiększy dopływ wody, powietrza i substancji mineralnych do korzeni. Wertykulację zaleca się wykonywać w zestawieniu z zabiegiem piaskowania, podsiewiu oraz przerzedzenia zbyt gęstego podsiewu. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu pielęgnacyjnego nasz trawnik staje się bardziej elastyczny, a przepuszczalność gleby zwiększa się.

Specjalna maszyna do wertykulacji usunie z boiska filc poprzez nacinanie. Następnie zbierze go i na stałe usunie z nawierzchni. Dzięki temu młoda trawa będzie miała lepsze warunki rozwojowe, a woda, powietrze i składniki mineralne bez problemu dotrą do korzeni. Używana przez nas maszyna, oprócz filcu, zlikwiduje także mech i chwasty. Warunki powietrznowodne murawy zdecydowanie poprawią się.
Wertykulację należy wykonać w okresie przerwy pomiędzy rozgrywkami, w sezonie wegetacyjnym lub, jeśli jest to konieczne, w ramach indywidualnych potrzeb nawierzchni.

USUWANIE USZKODZEŃ

Uszkodzenia murawy na boisku piłkarskim są nieuniknione. Powstają one na skutek wzmożonego użytkowania lub mogą być efektem złej pielęgnacji.
Mr. Green Grass pozbywa się małych uszkodzeń, dosiewając nasiona lub, w przypadku dużych zniszczeń, uzupełniając ubytki darnią trawnikową.

szczotkowanie

SZCZOTKOWANIE

Jest to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny, który podnosi zagniecioną trawę, oczyszcza powierzchnię boiska, a także usuwa martwe części roślin. Szczotkowanie powinno się wykonywać raz w miesiącu.

zwalczanie_roslinnosci_konkurencyjnej

ZWALCZANIE CHWASTÓW

Zachwaszczenie boiska często prowadzi do całkowitej degradacji murawy. Spada także wartość użytkowa obiektu sportowego. Odpowiednie zestawienie rodzajów nasion, których używa się na boiskach, ma na celu zwiększenie wytrzymałości murawy na uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystne warunki atmosferyczne.
Mr. Green Grass Sport używa wysokiej jakości środków odchwaszczających, dzięki czemu murawa jest zadbana przez cały okres wegetacyjny.

DOSIEW TRAWY

Mr. Green Grass stosuje dosiew trawy używając wysokiej klasy mieszanek regeneracyjnych. Zabieg ten wykonuje się, gdy wyraźne na powierzchni murawy są liczne przerzedzenia lub, gdy na skutek złego koszenia, darń rozluźniała się.

Dosiew trawy wykonujemy łącząc go z piaskowaniem, wertykulacją i aeracją. Całość przyczynia się do szybszego kiełkowania traw, wzmocnienia procesu krzewienia oraz zagęszczenia murawy. Dzięki zastosowanym przez nas mieszankom najwyższej jakości, boisko szybko odzyskuje dawny blask, a jego właściwości fizyczne poprawiają się.

dosiew_trawy

PIASKOWANIE

Podczas wieloletniego, intensywnego użytkowania murawy, jej struktura staje się zbita. Trawa przestaje wzrastać, a dominantą na trawniku stają się mchy, glony i chwasty. Sposobem na zbitą i gliniastą ziemię jest piaskowanie. Zabieg ten opiera się na pokryciu powierzchni boiska warstwą 3 – 5 mm. piasku. Dzięki temu poprawia się przepuszczalność gleby, a to bezpośrednio przyczynia się do wyrastania nowych, silnych traw o zwartym systemie korzeniowym. Powierzchnia boiska wyrównuje się, grunt podwyższa się, co sprawia, że murawa staje się gęsta. Piaskowanie zmniejsza także wilgotność powierzchniową.
Dzięki piaskowaniu kondycja nawierzchni boiska wyraźnie poprawia się! Zabieg ten przyniesie najlepsze efekty, gdy zastosujemy go z aeracją, wertykulacją i (w razie potrzeby) z wałowaniem.

aeracja_verti_drain

NAPOWIETRZANIE (AERACJA)

Do przeprowadzenia tego zabiegu, nasza firma stosuje specjalne maszyny i narzędzia. Na murawach, które są bardzo eksploatowane, aeracja jest jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych. Mr. Green Grass wykonuje napowietrzanie używając wyspecjalizowanych w tym celu maszyn, zwanych aeratorami. Intensywne użytkowanie murawy wpływa niekorzystnie na glebę. Staje się ona zbita, źle napowietrzona, co w efekcie przyczynia się do chorób trawnika.

Za sprawą napowietrzania poprawia się wymiana oraz gospodarka gazowa w ziemi. Aerację powinno wykonywać się w okresie od kwietnia do września, kiedy to wegetacja i wzrost są najsilniejsze. W okresie wiosny i późnego lata, wzrost korzeni za sprawą aeracji wzmaga się. Napowietrzanie starego i zniszczonego eksploatacją trawnika, wpływa na poprawę wzrostu i odnowę traw.

Aeracja przeprowadzana w sposób regularny zmniejsza straty wynikające z nieproporcjonalnego wyparowywania wody. Poprawia się także skuteczność zastosowanych nawozów, zwiększa się temperatura w strefie korzeni, a także poprawia się elastyczność murawy i zdolność regeneracyjna. Trawniki intensywnie eksploatowane wymagają aeracji 1 do 2 razy w ciągu roku. Najkorzystniejszym okresem do wykonania zabiegu napowietrzania jest lipiec i początek jesieni.

aeracja_verti_drain_2

DZIENNIK PIELĘGNACJI

Jest to jedno z najistotniejszych narzędzi, które ułatwi nam proces pielęgnacji boiska. Analiza nawierzchni boiska, którą nasza firma dokonuje na początku wizyty, umożliwia dostosowanie zabiegów do charakterystyki każdej murawy. Dziennik pielęgnacyjny stanowi dokumentację przeprowadzonych na boisku działań. Pozwala nam to na szybką reakcję w razie zmian zachodzących na boisku. Dziennik obrazuje wszelkie pozytywne i negatywne czynniki, które wpływają na nawierzchnię boiska. Terminy i jakość przeprowadzanych zabiegów jest teraz precyzyjnie odnotowywana, co ułatwia działanie zarówno firmie, jak i opiekunowi boiska.

Bezpłatna Analiza Trawnika

Zamów analizę

Nie ma żadnego zobowiązania do późniejszego skorzystania
z usług Mr.GreenGrass!